Jak trafić do młodych odbiorców? – ‘Pokolenie Z’ kocha video i autentyczność!
Przede wszystkim ➡ co to znaczy Pokolenie Z?
*Nie jestem fanką tych etykiet związanych ze zmianami pokoleniowymi, ale pomaga to określić i podzielić pewne segmenty odbiorców ze względu na sposób przyswajania treści czy podejmowania decyzji zakupowych.
📌 Pokoleniem Z nazywa się wszystkie osoby urodzone po 1995 roku. Cechuje ich z reguły wysoka aktywność w mediach społecznościowych, częste zakupy w internecie i dość szybkie decyzje zakupowe (zwłaszcza w kategorii gadżetów, ubrań, dóbr luksusowych). Często wynika to z chęci posiadania czegoś szybciej – przed innymi. Z drugiej strony dla tego pokolenia bardzo ważne jest zaangażowanie firm w kwestie społeczne (ekologia, prawa człowieka i zwierząt! Itp.) chętniej zakupią coś (nawet droższego) jeśli firma ta wyznaje wartości podobne do nich.
Dlaczego tak ważne jest docieranie do tych odbiorców?
Te osoby już zmieniają trendy w handlu, a za kilka lat będą najpotężniejszą grupą nabywców. 📈 Dlatego to do nich należy dostosowywać – nie tylko strategie w social media ale też ogólny model biznesowy. Jednak skoro to w tym się specjalizuję – podzielę się kilkoma wskazówkami jak do nich dotrzeć właśnie w przestrzeni mediów społecznościowych.
1. Wybieraj format video – to najbardziej efektywny kanał dotarcia do młodych odbiorców. Materiały video są atrakcyjne, angażujące i łatwo przyswajalne.
2. Układaj strategię na wiele platform (najpopularniejsze wśród młodego pokolenia są: Instagram, YouTube, Tik Tok i dopiero Fb).
3. Postaw na autentyczność i transparentność – jasny przekaz jest bardzo ważny dla młodych ludzi. Im konkretniej przedstawiasz swoje zasady i cele tym lepiej. Poza tym ludzie potrafią wyczuć fałsz bardzo szybko.
4. Zadbaj o pozytywne skojarzenie z Twoją marką. Najlepiej jest zaangażować odbiorców w działanie, przemyśl więc związaną ze swoim wizerunkiem akcję!
5. Content dostosowuj do kanału i optymalizuj pod niego publikowane treści. Każda z platform ma inną specyfikę
6. Nie marnuj im czasu – publikuj krótkie, treściwe video z jasnym przekazem.
7. Twórz treści, z którymi można się utożsamiać. Nie musisz zawsze być autorytetem, wychodzenie z roli kumpla bywa dużo lepsze!
8. Korzystaj z User Generated Content – treści wytwarzanych przez użytkowników. Dotyczy to wpisów blogowych, postów, publikowanych video.
9. Obserwuj to co dzieje się na rynku i w social media, rejestruj spostrzeżenia i wszystkie zmiany. Nowe rozwiązania wdrażaj błyskawicznie.